98% informacji w organizmie jest przesyłanych przez substancje chemiczne, które inicjują lub hamują wyładowania neuronalne w nerwach. Informacja ta steruje tym jak mają się zachować nerwy, które z kolei wysyłają sygnały do różnych części naszego ciała. Ciało staje się nieświadomym umysłem odzwierciedlając wszystkie informacje, które nasz automatyczny mózg realizuje w życiu – Twoje samopoczucie to twój sposób myślenia.
Gdy o czymś myślimy i odczuwamy emocje w naszym mózgu zachodzą reakcje biochemiczne. Z każdą emocją związana jest konkretna substancja chemiczna produkowana pod wpływem sygnałów płynących ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Te chemiczne sygnały są wysyłane do komórek ciała i rozpoznawane są przez receptory znajdujące się na komórkach. Im więcej myślisz na dany temat, im częściej podejmujesz tę samą decyzję i zachowujesz się w określony sposób lub doświadczasz pewnych przeżyć lub emocji, tym więcej nerwów bierze udział w tym procesie, a ich współdziałanie się utrwala. Z czasem tworzą się wzorce, z których mózg zaczyna korzystać w sposób automatyczny, gdyż jest to mózgu najmniejszy wydatek energetyczny i wysiłek.
Każda przeżywana sytuacja wywołująca w nas emocje dzieje się dla naszego mózgu teraz. Kiedy przed snem analizujemy przykrą rozmowę z koleżanką z pracy, złośliwego sprzedawcę w jarzyniaku, czy martwimy się o zdrowie naszego dziecka, produkowane są substancje chemiczne związane z tymi emocjami. Im silniejsze są przeżywane emocje, wywołane jakimś doświadczeniem, tym trwalszy pozostawiają one ślad w mózgu.
Współczesny świat dostarcza nam wielu bodźców, sprawiając, ze większość czasu spędzamy w stanie pobudzenia i często w poczuciu zagrożenia, które jest realne, bądź nie, tego nasz mózg już nie rozpoznaje. W tym trybie nasze ciało uwalnia hormony stresu do zmobilizowania się do odpowiedzi na zagrożenie. Kiedyś był to drapieżnik, a dzisiaj może być to mail od szefa, korki na drodze, czy nieuprzejmy klient. Chemia w organizmie jest ciągle aktywowana, gdyż to poczucie zagrożenia z zewnątrz nie znika. Dla wielu z nas jest to stan przewlekły. Żyjemy w zapętleniu między myślami i emocjami. W końcu stres musi być sprowadzony na poziom ciała, żeby odciążyć nasz mózg.
Emocje, są zapisywane nie tylko w mózgu ale w całym naszym organizmie, w każdym narządzie, mięśniu, czy tkance. Po miesiącach, czy latach takiego funkcjonowania zaczyna objawiać się różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Na szczęście ta sama zasada dotyczy pozytywnych emocji. Gdy doznajemy przyjemnych, ekscytujących emocji w naszym organizmie wydzielane są hormony przyjemności, których wysoki poziom zachęca do podejmowania działań i kolejnych prób zmierzających do zrealizowania naszych celów.
Neuroplastyczność mózgu odgrywa tu ogromne znaczenie, a kluczem do zmiany starych wzorców, programów są emocje. Praca z ciałem wspomaga proces ich uwalniania, a praca coachingowa bazująca na wzmocnieniu naszej zasobności, uruchomieniu kreatywności oraz ukierunkowaniu naszych działań, gdy jesteśmy zaangażowani wywołuje wiele silnych emocji, co sprzyja tworzeniu się nowych ścieżek połączeń w mózgu na poziomie neurologicznym, które jeśli będą wzmacniane zastąpią stare szlaki i utrwalą zmianę, której pragniemy.
Zapraszam do doświadczenia praktyki coachingu somatycznego
Agnieszka
Zobacz też:
Praktyki somatyczne – centrowanie
Rozluźniaj przeponę i oddychaj brzuchem!
Masz pytanie napisz do mnie: kontakt@exploreself.pl